Hugo a jeho velký objev

25. března 2012 v 11:49 | sMikeHugo je sirotek, kterému zemřel otec, a tak se přestěhoval se svým strýcem, který ho ale opustí, na pařížské vlakové nádraží, kde se stará o hodiny. Po svém otci mu zůstal jen zvláštní robot, o kterém se domnívá, že mu předá od otce vzkaz, když ho opraví, a proto chodí krást hračky a jednoduché stroje do zdejšího obchodu, z kterých získává součástky potřebné pro opravu robota. Jednoho dne ho ale prodavač přistihne a sebere mu jeho deník, který je pro něj moc důležitý, a chce ho spálit. Proto se Hugo seznamuje s jeho (nejspíš) vnučkou, která mu pomůže deník získat a shodou okolností i zprovoznit robota. Tím ale zjistí tajemství, které později odhalí, že její (nejspíš) dědeček není jen prodavač z nádraží.

Tahačem tohoto filmu jsou tři prvky - herci, vizuální zpracování a pocta filmové historii a tvorbě filmů.

Začneme od hereckých výkonů a obsazení herců, které je opravdu dokonalé. Mohl bych zde vypsat každého herce, který hrál nějakou postavu z filmu, ale bylo by to zbytečné, proto se jen zmíním, že roli vnučky ztvárnila Chloë Grace Moretz (Kick Ass), roli strážníka z nádraží, který si libuje v zavírání dětí do sirotčince a je zamilovaný do sličné prodavačky květin, Sacha Baron Cohen (Borat), který ale, jak by se mohlo zdát, nepůsobí komicky, naopak z něj jde i strach a v některých chvílích k němu dokonce ucítíte i lítost a roli Huga Asa Butterfield, který zatím není moc známý, ale myslím, že o něm ještě uslyšíme.

Další úžasný prvek je vizuální zpracování a efekty. Prostředí filmu vypadá nepřirozeně, dokonce až pohádkově, což dodává filmu úžasnou atmosféru společně s pěknými kostýmy, poutavou a nápaditou kamerou a neuvěřitelně mysteriózním působením celého filmu, které se jen velmi těžko popisuje. Svůj podíl na tom má i děj, při kterém si nemůžete být ničím jistí, ale k tomu se ještě dostanu. 3D si bohužel netroufám hodnotit, jelikož v kině, ve kterém jsem byl, bylo špatné a obraz byl malý, ale slyšel jsem, že patří k těm nejlepším 3D, co kdy u filmu byly.

Jak už jsem na začátku zmínil, Hugo vzdává filmům a historii filmu velkou poctu. Bude to těžké vysvětlit bez spoilerů, ale pokusím se a rovnou do toho zahrnu i děj. Děj byl, jak už jsem psal, velmi mysteriózní, a pokud jste nečetli knižní předlohu, tak i překvapivý a rozhodně se nejednalo o typickou pohádku, jestli tedy jde vůbec za pohádku považovat, jak to nejspíš z popisu filmu, traileru a plakátů vypadá. Jedná se o velmi srdceryvný, napínavý a chvilkami i děsivý příběh, který je určen pro starší a chytré děti a milovníky filmu. Rozhodně tam ale nebyly žádné příšery, kouzla a jiné fantasy, pohádkové a sci-fi prvky. Jediná magie co tam byla a dala by se považovat za magii, je kouzlo filmů, kolem kterého se začne celý film od poloviny točit. První polovina je bohužel zdlouhavá a nezáživná a film se v celé své kráse rozjede až ve chvíli, kdy se zprovozní robot, a tím by se dalo vlastně říct, že skončí první příběh o tom, jak se Hugo snažil zprovoznit robota a začíná mnohem zábavnější a inteligentnější druhý příběh o tom, co způsobí jeho zprovoznění. A právě tato druhá polovina odkazuje na historii a původní natáčení a dělání filmu a lásku k němu. Víc se bojím k tomuto prozradit, abych neprozradil až příliš, jelikož je to hlavní zápletka ve filmu, i když to tak ze začátku nevypadá. Tím jsem ale nechtěl říct, že jde o film, který se ve vás snaží násilně probudit lásku k filmu a vzdělat vás, naopak je to perfektní oživení a zápletka, která je nenásilně vložena do děje.

Přecejen zde ale byly i drobné chyby, a to hlavně ve stránce dějové, kde byla spousta věcí nesmyslných, například deník, který sebral prodavač na začátku Hugovy, a který vypadal tak důležitě, byl nakonec úplně zbytečný a poté, co ho Hugo dostal zpět, o něm nebyla už zmínka. To samé by se dalo říct i o robotovi, který je sice svou podstatou pro film nepostradatelný, ale logicky, proč a na co si ho sestavil ten, co si ho sestavil. Tohle jsou už ale jen nepodstatné drobnosti, které zmiňuji, jen abych něco zkritizoval, protože nic podstatnějšího mě teď vážně nenapadá. Možná mi dokonce unikli jen z nepozornosti.

Zapomněl jsem zmínit, že film dostal 5 Oscarů, a to za kameru, výpravu, zvuk, zvukové efekty a vizuální efekty + další nominace a režisérem je Martin Scorsese.

V každém případě ale doporučuji film vidět. Ohodnotil bych ho asi něco mezi 85% a 90%, ale nakonec se přikloním k 85%, protože jsem možná čekal trochu víc a navíc mi celkový dojem zkazilo kino.

Moje hodnocení: 85%

(Ohodnoťte tento film i vy v anketě pod článkem.)


Nefunkční video nahlaste ZDE.
 


Anketa

Hugo a jeho velký objev

100% 50% (4)
90% 25% (2)
80% 0% (0)
70% 0% (0)
60% 12.5% (1)
50% 0% (0)
40% 0% (0)
30% 0% (0)
20% 0% (0)
10% 12.5% (1)

Komentáře

1 gleek-girl gleek-girl | Web | 23. března 2012 v 18:59 | Reagovat

Ten film vypadá pěkně, určitě se na něj podívám :-)

2 ..::Girl with Smile ^ ^::.. ..::Girl with Smile ^ ^::.. | Web | 23. března 2012 v 19:18 | Reagovat

Ten film som ešte nevidela :)

3 majli-purple majli-purple | Web | 23. března 2012 v 19:19 | Reagovat

pěkný blog :))

4 inter-slawia inter-slawia | Web | 24. března 2012 v 12:33 | Reagovat

dobry blog :D

5 Tyny Tyny | Web | 24. března 2012 v 12:34 | Reagovat

Jůůů to sem viděla :D

6 my-blog-martinka my-blog-martinka | Web | 25. března 2012 v 11:55 | Reagovat

Nadherný blog koukni i na můj prosím))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.